Kilimai – neatsiejama bet kurio buto interjero dalis, kuri sukuria jaukumą namuose, bet tuo pačiu reikalauja ir kruopščios kilimų priežiūros.
Kilimų užterštumo priežastys gali būti skirtingos kilmės: dėmės nuo riebalų, maisto likučiai, naminių gyvūnėlių plaukai, smėlio pėdsakai, tokios lipnios medžiagos kaip klijai, plastilinas, vaškas, dėmės nuo įvairių dažų, kraujas.
Kokybiškas kilimų valymas, naudojant tinkamai parinktas specialias valymo priemones, leidžia išvalyti kilimų dangą nuo bet kokio tipo nešvarumų, pašalinti nemalonų kvapą ir atsikratyti mikrobų.
Kilimus valyti rekomenduojama reguliariai. Tik taip galima užtikrinti nepriekaištingą švarą namuose. Reguliariai nevalant kilimo, kartu su bakterijomis jame pradės kauptis didelis kiekis dulkių, namų dulkių erkutės, atsiras alergijos rizika.
Laikydamiesi šių paprastų taisyklių galima išvengti neigiamų pasekmių:
- Kilimų valymą atlikite reguliariai;
- Šviesias kilimines dangas valykite kiekvieną savaitę ;
- Pirmiausia pašalinkite šiukšles, dulkes, gyvūnų plaukus ;
- Šlapiam valymui turite naudoti aukštos kokybės, išbandytas valymo priemones ;
- Šlapias valymas apima šviežių dėmių pašalinimą, nes įsisenėjusius nešvarumus pašalinti bus sunkiau ;
- Po tokio valymo kilimą reikia išdžiovinti, geriau lauke – taip išvengsite kilimo įrimo proceso.
Tam, kad kruopščiai išplauti kilimą ir išvengti jo deformacijos, rekomenduojama naudoti šiltą vandenį, minkštus šepečius ir specialius kilimų valiklius, kuriam skalaujant nereikia naudoti didelio skysčio kiekio. Kuo ilgesnis kilimo plaukas, tuo minkštesnis turėtų būti šepetys.
Kiliminė danga iš sintetinio ar natūralaus pluošto – kriterijus, pagal kurį nustatomas valymo metodas:
- Sintetika – populiari ir praktiška medžiaga. Kilimas yra patrauklios išvaizdos, puikiai išlaikio formą, neblunka. Sintetiniams gaminiams valyti tinka dauguma cheminių medžiagų. Idealiai tinka sausas valymas;
- Vilna – natūralių medžiagų kilimai yra patys problemiškiausi ir išrankiausi, reikalauja dėmesio ir kruopščios priežiūros. Valymui naudojami sodos, muilo tirpalai. Spręsdami valymo problemas reikia atsargiai naudoti liaudiškus receptus. Negalima džiovinti ryškioje saulėje;
- Šilkas – kaprizingas audinys, dažnai pasitaiko rankinio darbo. Draudžiama naudoti ploviklius turinčius sudėtyje chlorą. Tokius gaminius galima išsiurbti arba naudoti sausą valymą;
- Natūralus kailis – netoleruoja plovimo, negalima naudoti standartinių valiklių. Valomas naudojant šepetėlį;
- Trikotažas – rekomenduojamas profesionalus cheminis valymas.
Kitas kriterijus, nustatantis valymo metodus, yra audinio viršutinio sluoksnio ilgis:
- Kilimas su trumpo plauko kilimine danga valomas greičiau ir lengviau, dažniausiai toleruoja šlapią ir sausą valymą bei specialias valymo priemones (šampūnus, tirpiklius, purškalus);
- Kilimas su ilgo plauko, pūkuota kilimine danga valomas atsargiai ir neskubant. Švelniai išmušant pašalinamos dulkės, nešvarumų dalelės. Stipriai trinti ar siurbti nepageidaujama, nes galima pažeisti kilimo pagrindą. Apšiurę kilimai plaunami šampūnais arba apdorojami specialiomis valymo putomis.
Kilimų valymas namuose bus efektyvesnis, jeigu bus naudojamos specialios valymo priemonės ir įrankiai:
- Sausam valymui tinka įprastas dulkių siurblys, kuris turi galimybę gerai išsiurbti šiukšles ir dulkes. Dulkių siurblį rekomenduojama naudoti du kartus per savaitę, tai prailgins kilimo tarnavimo laiką;
- Profesionali kilimų priežiūra apima plovimo dulkių siurblį su įvairiais antgaliais;
- Atliekant dangos dezinfekciją naudojamas garų generatorius ar garų šluota. Toks valymas tinka ne tik nedidelio užterštumo valymui, bet iš senų dėmių pašalinimui. Valant garais, reikia būti atsargiems, nes per didelė drėgmė gali paveikti kilimo išvaizdą ir išprovokuoti nemalonų kvapą, yra pelėsio atsiradimo rizika.
Valymo priemones galima įsigyti bet kurioje specializuotoje parduotuvėje. Svarbu nepamiršti, kad naudojant valymo priemones reikia laikytis instrukcijose nurodytų taisyklių.